• Eryaman Tofas Spor Okulu

  Hosgeldiniz

 • Basketbol

  Basketbol

  Eryaman Tofaş Arena'da

 • Voleybol

  Voleybol

  Eryaman Tofaş Arena'da

 • Cimnastik

  Cimnastik

  Eryaman Tofaş Arena'da

EMEK HIRSIZLIĞI VE BAŞARI!

Ankara'da basketbol alt yapı kulüplerine bakacaksınız, ne kadar oyuncu yetiştirmiş, ne kadar başarı elde etmiş. Elde ettiği başarı kendi öz kaynaklarından mı? yoksa başka kulüplerin yetiştirdiği oyuncu ve velilerin aklını çelerek emek hırsızlığı ile elde edilen başarı mı?

Her dönemde ve her zaman gündemde olan alt yapıda emek hırsızlığı maalesef mevcut mevzuat kapsamında önüne geçilmesi mümkün gözükmemektedir. Küçük yaşta aldığınız bir çocuğu her türlü özveri ile yetiştirirsin, gerektiğinde karnını doyurursun, annesinin babasının veremediği sevgiyi verir, eğitimi ile ilgilenirsin, evinin kapısından alıp tekrar araba ile evinin kapısına bırakırsın. Sonuç; emek hırsızının biri gelir çocuk veya ebeveyninin aklını çeler ve senden alıp götürür veya nankör bir çalışan kulübünden ayrılırken rahat iş bulmak adına çocukların aklını çelerek gittiği yere karşılıksız vaatlerde bulunarak çocukları götürmek ister. Bu döngü böyle sürer gider.

Bu döngü içinde baktığınız zaman; alt yapısı olmayan, başkalarının emeği üzerine başarı inşa etmeye çalışanlar süreç içerisinde basketbolda bir yere gelebilecek çocuklarımızın ya önünü kapatırlar veya zamanla döngüde kaybolup giderler. Elde edilmiş kısa süreli ve suni başarı, o kulüp ve antrenör için yeni sporcu ve velilerin aklının çelinerek yok oluşa giden yolun başlangıcı olurlar.

Bu tür insanlar, camia içinde nazik, sanki onun böyle bir işte bezi yokmuş edası ile karşılaştığınızda yüzsüce yüzünüze güler, senden her ne sebeple ayrılan çalışanın iş için geldiğini, etik olması bakımından ne yapması gerektiğini sorar. Aslında bu soruş, senin nabzını ve duruşunu test etmek içindir. Arkasından emek verdiğin, yetiştirdiğin ve ahlaksızca kendi bünyesine kattığı sporcuya bir teklifte bulunduğunda, yüzsüz bir hırsız edasıyla vay benim sporcuma sarktın bu savaştır deyip, yaptığı her türlü ahlaksızlıkların üstünü kapatmaktır.

Etrafımıza bakıyoruz son dönemlerde ortaya çıkıp başarı elde etmiş kulüplerin bir kısmına; sporculardan kaç tanesini kulübün özünde yetiştirmiş, sonradan bünyesine kattığı sporcular kaç tane ve ne şekilde bünyesine katmış. Elde ettiği suni başarıdan sonra takımın ve oyuncuların durumu ne? Minikler Basketbol Şampiyonasında "Şampiyon Takım" uygulaması yapılmadığı halde, hiç yenilgisi olmayan 2 takımın yanında kendi takımlarının yenilgisi bulunmasına rağmen boy boy reklam ve afişlerle takımlarını Türkiye Şampiyonu ilan etmeleri.

Türkiye Şampiyonluğunu Hedefleyen takım sporcu ve velilerini kandırarak başka kulübe götürüp, Türkiye Şampiyonluğunda başarı elde edemeyip, takımın dağılmasına neden olan, oyuncuların geleceği ile oynamaları. İşte önemli olanda velilerin bunu görebilmeleri. Velilerin çocuklarının geleceği konusunda alacakları kararların ne gibi sonuçlar doğuracağının iyi tahmin etmesi gerekiyor. Yetiştirdiğimiz ve önlerine bir hedef verdiğimiz 96, 97 ve 99  jenerasyonuna baktığımızda sonuç ortada. Bu sporcuların zaman içinde nerden nereye geldiklerine iyi bakmak lazım. Özveri ve sebat eden sporcuların bir çoğu basketbolda iyi bir yere geldiği, Milli Takımda yer aldığı, ancak geçici hevesle yalancı başarı rüzgarına kapılıp, verilen tüm emeğin üzerini silerek kurumsal yapıyı terk edip birilerinin pişine takılan, belki de gelecekte Milli Takım oyuncusu olacak bir çok sporcu basketbolda kaybolup gittiği görülmüştür. Kaçı hedefe ulaşmış, kaçı süreç içinde kaybolup gitmiş. Son pişmanlık fayda etmediği geçte olsa anlaşılmaktadır.

Her sezon sonu ve başlangıcı aynı ahlaksız ortam kendini gösteriyor, sporcu aidatından başka bir maddi geliri olmayan ve tüm giderlerini sporcu aidatları ile karşılayan kulüplerin velileri doğal olarak aidat vermek istememesi; kendi sporcu yetiştirme zahmetine katlanmayıp, bu ortamdan faydalanarak başka kulüplerin güç bela yetiştirdiği sporcu ve velilerin ahlaksızca aklını çelerek kendi bünyesine katma çabası; çalıştığı kulüpten çeşitli sebeplerle ayrılarak, kısa zamanda iş bulma adına ayrıldığı kulüpteki sporcuların evlerini dolaşarak çocukların aklını çelmesi.

Alt yapıda yaşanan bu olayların gerek mevzuat yetersizliği, gerekse toplumdaki ahlaki çöküntüye paralel emek hırsızlığının olağan duruma gelmesi, bunun yanında velilerin maddi veya manevi olarak çıkarları doğrultusunda buna çanak tutması sürecin bu şekilde devam edeceğini gösteriyor. Evet belki alın teri ile oluşan yapı belki sarsıntı geçirecek, yıkılmayacak ama! temeli olmayan ve hırsızlık yapılarak çimentosu çalınan yapıların sonun ne olacağı  herkesin malumu.

Ziyaretçiler

779380
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu ay
Toplam
2314
370
7074
27797
779380

Takım Basarıları

ERYAMAN TOFAŞ SPOR OKULLARI ULAŞIM

Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive